Google Site Haritası (Hızlandırma)

Eğer Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsanız, web sayfanız için site haritaları oluşturmak ve bunları Google’a kaydetmek yapmanız gereken işlemlerden bir tanesidir.

Google web sayfanızı sıralarken birçok kritere bakmaktadır. Site haritalarını oku sıklığında da bir çok kriteri vardır. Örneğin her gün içerik ekleyen bir web sayfasını gün, saat ya da dakikalar ardından tekrar ziyaret ederken, daha az içerik ekleyen web sayfalarını da daha uzun aralıklarla ziyaret ederek indekslemektedir.

Aşağıda Google’a bildirilmiş bir site haritası görmektesiniz. Haritada /post-sitemap.xml için hızlandırma işlemi yaparak Son okuma tarihini güncelleyeceğiz. Görüldüğü gibi en son 19 Haziran 2019’da okuma işlemi yapılmış ve üzerinden 1 hafta kadar bir süre geçmiş.site haritasıGoogle’a site haritamızın linkini ping atarak güncellemeyi saniyeler içerisinde yaptıracağız. Böylece yeni eklediğimiz içeriklerin Google İndeksi’ne eklenmesi hızlanacak.

Bu işlem için web tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki adresi yazarak Git’e basıyoruz.

  • https://www.google.com/ping?sitemap=https//WEBsayfanızınAdresi/SiteHaritanızınAdresi (bizim site haritamız için örnek aşağıda)
  • https://www.google.com/ping?sitemap=https://prositekur.com/post-sitemap.xml

İşte sonuç!

site haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir